Astraia - Oficyna Artystyczna
login hasło
>
Jeżeli nie masz jeszcze konta, przed zakupami najlepiej zarejestruj się.
ZNAJDŹ
Koszyk jest pusty, zapraszamy na zakupy w księgarni internetowej.
Aby korzystać ze schowka,
musisz się zalogować.
Indeks tytułów
Pokaż tytuły na literę  
>
Indeks autorów
Pokaż autorów na literę  
>
KATALOG DO DRUKU

Wydarzenia

03.04.2019
Książka "Chorał" - długo oczekiwana nowość

Szanowni Państwo, 

z prawdziwą radością chcemy poinformować, że dawno oczekiwana książka Davida Hileya pt. "Chorał Kościoła zachodniego - podręcznik" właśnie trafia półki wydawnictwa i księgarń.

link na stronę tytułu: http://astraia.pl/104/Choral-Kosciola-zachodniego-Podrecznik.html#.XKSgy5gzaCo

O książce:
Książka "Chorał Kościoła zachodniego – podręcznik" autorstwa Davida Hilleya, profesora Instytutu Muzykologii w Ratyzbonie, to fundamentalna pozycja, bardzo ceniona wśród  muzykologów i specjalistów w dziedzinie chorału, wyczerpująco i klarownie wprowadzająca w jego świat, dająca ogólne spojrzenie na to niezwykle szerokie – bo obejmujące ogromny przekrój czasowy, geograficzny i stylistyczny – zagadnienie. Jest ona zarówno podręcznikiem przydatnym dla osób, które dopiero poznają chorał, jak i przewodnikiem do pogłębionych studiów. Podręcznik omawia wszelkie kwestie związane ze śpiewem Kościoła: począwszy od opisu nabożeństw, do których śpiew chorałowy był przeznaczony, różnych rodzajów chorału oraz typów notacji, poprzez opis średniowiecznych źródeł i traktatów teoretycznych, rozwój repertuaru od czasów najstarszych, aż do odnowienia roli tego śpiewu we współczesności. Znajdziemy też porównanie różnic i relacji pomiędzy chorałem gregoriańskim a starorzymskim, ambrozjańskim, mozarabskim i innymi tradycjami chorałowymi, poznamy też najważniejsze centra i historię rozprzestrzeniania się chorału w Europie. Książka zawiera ponad 200 wartościowych przykładów muzycznych, a także odniesienia do szerokiej bibliografii, dającej wskazówki do bardziej szczegółowych studiów. Wydanie polskie jest najnowszą, aktualizowaną przez autora wersją książki.
 
O autorze: 
David Hiley (ur. w 1947 r. w Littleborough, Lancashire, w Anglii) jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Ratyzbonie, członkiem Academia Europaea oraz Amerykańskiego Towarzystwa Muzykologicznego oraz prezesem Plainsong & Mediaeval Music Society.  Prowadził szeroko zakrojone badania nad śpiewem liturgicznym Kościoła Zachodniego. Współpracował także z The New Grove Dictionary, a przed podjęciem pracy w Instytucie Muzykologii na Uniwersytecie w Ratyzbonie (1986) był wykładowcą w Royal Holloway College na Uniwersytecie Londyńskim. Wśród jego ostatnich publikacji znajdują się wydania oficjów o św. Gawle (Gallus) z St. Gallen, św. Magnusie z Füssen (autorstwa Hermana Contractusa), św. Julianie z Le Mans (Letalda z Micy), św. Fridolinie z Säckingen (Balthera, biskupa Spiry) oraz św. Williamie z Yorku.
 

David Hiley
Chorał Kościoła Zachodniego. Podręcznik
ISBN 978-83-65686-04-6
Wydanie I, Kraków
832 s.

Tłumaczenie: Maciej Kaziński
Redaktor prowadzący: Katarzyna Wiwer
Redaktor naukowy: dr Agnieszka Budzińska-Bennett
dr hab. Jakub Kubieniec
Konsultacja naukowa: ks. dr Lucjan Dyka
dr hab. Michał Sławecki
s. dr hab. Susi Ferfoglia

[ wstecz ]
Newsletter
Aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach Wydawnictwa, wpisz się na listę:
zapisz się
opracowanie Prekursor