Astraia - Oficyna Artystyczna
login hasło
>
Jeżeli nie masz jeszcze konta, przed zakupami najlepiej zarejestruj się.
ZNAJDŹ
Koszyk jest pusty, zapraszamy na zakupy w księgarni internetowej.
Aby korzystać ze schowka,
musisz się zalogować.
Indeks tytułów
Pokaż tytuły na literę  
>
Indeks autorów
Pokaż autorów na literę  
>
KATALOG DO DRUKU
weglarz

Wydarzenia

15.11.2018
Nowy album o Szczawnicy
Po wielu latach przygotowań, prac, poszukiwania partnerów wreszcie ukazuje się album o dawnej i współczesnej Szczawnicy!

Szczawnica. Podróż do kurortu w xix wieku i dzisiaj to książka wyjątkowa. Jej autorka Barbara Alina Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej, od wielu lat stara się przybliżać historię Szczawnicy, jej piękno i walory uzdrowiskowe.
Wydaje się więc, że wiemy już wszystko o Szczawnicy. Nic bardziej mylnego. Mimo dosyć krótkiej, nieco ponad 200-letniej, historii kurortu (za datę powstania uważa się pojawienie się pierwszego oficjalnego dokumentu wystosowanego przez Urząd Kameralny [administracyjny] w  owym Targu do organów państwowych we Lwowie [Administracji Majątkiem Państwowym i Salinami], zawiadamiający o leczniczych źródłach w Szczawnicy oraz o funkcjonowaniu prowizorycznych łazienek kąpielowych, w których wydawano do 10 kąpieli dziennie), istnieje na jego temat przebogata literatura oraz imponująca ikonografia. 

Album, który oddajemy w Państwa ręce, po raz pierwszy prezentuje tak szeroki i bogaty wybór przedstawień Szczawnicy, począwszy od xix-wiecznych map ukazujących drogi do Szczawnicy, xix-wiecznych rycin (przede wszystkim Macieja Bogusza Stęczyńskiego oraz Józefa Szalaya – założyciela Szczawnicy), poprzez widoki „zdjęte” przez malarzy (w tym rozdziale podziwiamy obrazy Walerego Eljasza-Radzikowskiego i Mariana Trzebińskiego), fotografików (szczególnie odkrywcy Tatr, Pienin i samej Szczawnicy Awita Szuberta), na winietach reklamowych uzdrowiska sprzed ii wojny światowej kończąc. Każdy rozdział to oddzielna historia zaklęta w obrazach, fotografiach, pocztówkach, litografiach, mapach – to kopalnia wiadomości o Szczawnicy.
Niejako na deser w albumie pragniemy zaprezentować także dzisiejsze piękno Szczawnicy uchwycone na urokliwych akwarelach współczesnego artysty Michała Suffczyńskiego, a także na zdjęciach, ukazujących dzisiejszy wygląd wybranych miejsc.
Wydawnictwo bardzo serdecznie dziękuje spadkobiercom hrabiego Adama Stadnickiego, właściciela Szczawnicy od początku xx wieku do roku 1945, Państwu Monique i Andrzejowi Mańkowskim za życzliwy mecenat nad tą piękną publikacją i pomoc w jej wydaniu. Mamy wielką nadzieję, że historia Szczawnicy zaklęta w dawnych widokach zachęci do nowego spojrzenia na naszą piękną, „małą ojczyznę” nad Grajcarkiem.

Wierzymy, że ta książka stanie się zupełnie nowym przewodnikiem po historii Szczawnicy, dla turystów – piękną pamiątką i świadectwem tego, jak Szczawnica powraca do historycznych korzeni, dla Szczawniczan nowym spojrzeniem na ślady przemian oraz wyjątkowej historii. 
[ wstecz ]
Newsletter
Aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach Wydawnictwa, wpisz się na listę:
zapisz się
T 600 82 77 97
F 12 654 95 86 [numer tymczasowo niedostępny]
E astraia@astraia.pl

[ + ] więcej
opracowanie Prekursor